Po trzynastoletniej przerwie Festiwal Hanzeatycki powraca do kalendarza kulturalnego powiatu goleniowskiego. Wydarzenie, które ostatni raz odbyło się w 2012 roku, zostało zaplanowane na początek lipca 2025 roku. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja będzie kontynuacją bogatej tradycji festiwalu, który zapisał się w historii miasta ogromem atrakcji i niepowtarzalnym klimatem.
Bogata historia festiwalu
Festiwal Hanzeatycki w Goleniowie powstał jako kontynuacja spotkań miast członków “Nowej Hanzy”, mających na celu wymianę doświadczeń i zaprezentowanie dorobku miast członkowskich. Pierwsza edycja, która odbyła się w dniach 29-31 lipca 2005 roku, przeszła do historii dzięki oryginalnemu pomysłowi podziału miasta na dwa symboliczne państwa: Golów i Eniów. Na moście stanęła granica, którą można było przekroczyć tylko za okazaniem “paszportu” – wydano ich ponad 25 tysięcy. Na czterech scenach występowało ponad 1000 artystów z wielu krajów, a gwiazdami imprezy były zespoły Perfect i Maanam.
Kolejna edycja festiwalu, zorganizowana w dniach 20-21 lipca 2007 roku, odbyła się pod hasłem “Świat na głowie, PRL w Goleniowie”. Patronat nad imprezą objął ówczesny prezydent Lech Kaczyński. Wydarzeniem, które zapisało się w historii, była udana próba bicia rekordu Guinnessa w kategorii “Największa liczba golących się w jednym miejscu” – udział wzięło 924 mężczyzn.
Kolejny rok, w dniach 1-3 lipca 2011 roku, festiwal oferował imponującą liczbę atrakcji. Program był niezwykle rozbudowany, z wydarzeniami odbywającymi się na czterech scenach: Głównej (na targowisku “Turzynek”), “Podgrodziu” (Plac Planty), Jazzowej (plac Mieszka I) oraz Rockowej (przy Gimnazjum nr 2). Wśród wykonawców znalazły się zarówno lokalne zespoły, jak i grupa Big Cyc. Festiwal obejmował również Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne “Nad Iną” z udziałem grup z Czech, Litwy, Rosji, Niemiec i Polski.
Jednym z ciekawych elementów III Festiwalu był “Denar Goleniowski” – specjalna waluta festiwalowa, którą można było nabywać w punktach informacyjnych i płacić nią na stoiskach “Podgrodzia”. Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje, takie jak “Agrohanza” – prezentacje Lokalnych Grup Działania, rzemiosła, sztuki i potraw regionalnych, a także “Hanza na Moście” z happeningami teatralnymi.
Nowa odsłona festiwalu
Tegoroczna edycja Festiwalu Hanzeatyckiego, zaplanowana na 3-5 lipca 2025 roku, nawiązuje do bogatej tradycji wydarzenia. W ramach przygotowań zaprezentowano nowe logo zaprojektowane przez Kamila Krawczyka, którego głównym motywem jest Brama Wolińska – historyczna wizytówka Goleniowa. Symbol ten ma reprezentować otwartość i spotkanie, stanowiąc metaforyczne przejście łączące przeszłość z teraźniejszością.
Co wiemy o programie?
Chociaż szczegółowy program festiwalu nie został jeszcze ogłoszony, można spodziewać się, że podobnie jak w poprzednich latach, będzie on obejmował różnorodne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Biorąc pod uwagę historię festiwalu, można przypuszczać, że pojawią się koncerty znanych artystów, występy zespołów folklorystycznych, happeningi teatralne, pokazy artystyczne i wydarzenia sportowe.
Organizatorzy zapowiadają, że będą regularnie informować o szczegółach wydarzenia poprzez media społecznościowe. Warto przypomnieć, że podczas poprzednich edycji festiwalu w Goleniowie występowały takie gwiazdy jak Perfect, Maanam, Maryla Rodowicz czy Boney M.
Sonda uliczna
Organizatorzy przeprowadzili krótką sondę wśród mieszkańców Goleniowa, pytając ich o wspomnienia związane z poprzednimi edycjami Festiwalu Hanzeatyckiego oraz skojarzenia z pojęciem Hanzy.
Wyzwania i perspektywy
Powrót Festiwalu Hanzeatyckiego po 13 latach przerwy stanowi nie lada wyzwanie dla organizatorów. Zmieniły się realia ekonomiczne, oczekiwania publiczności, a także technologie komunikacji i promocji wydarzeń. Interesujące będzie, czy nowa edycja wydarzenia nawiąże do sprawdzonych formatów z przeszłości, takich jak symboliczny podział miasta, waluta festiwalowa czy próby bicia rekordów, czy też zaproponuje zupełnie nowe rozwiązania.
Warto również zauważyć, że podczas przygotowań do III edycji festiwalu w 2011 roku pojawiły się propozycje finansowania imprezy poprzez targi wystawców i kupców, sprzedaż piwa oraz potencjalną współpracę z dużym koncernem piwowarskim. Czy podobne rozwiązania zostaną zastosowane w 2025 roku? Na to pytanie organizatorzy zapewne odpowiedzą w nadchodzących miesiącach.
Powrót Festiwalu Hanzeatyckiego do Goleniowa to nie tylko reaktywacja wydarzenia kulturalnego, ale również próba odbudowania tradycji, która przez lata jednoczyła mieszkańców powiatu goleniowskiego i przyciągała tysiące turystów. Z pewnością piąta edycja festiwalu będzie obserwowana z dużym zainteresowaniem zarówno przez tych, którzy pamiętają poprzednie edycje, jak i przez młodsze pokolenie, dla którego będzie to pierwsza okazja do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Related
Przeczytaj też:
- OSP Lubczyna z nowym zadaniem i dotacją od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczynie podpisała umowę z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem...
- Rok pracy burmistrza Goleniowa: inwestycje, wyzwania i plany na przyszłość Krzysztof Sypień, burmistrz Goleniowa, w maju 2025 roku będzie obchodził pierwszą...
- Wypadek na ulicy Spacerowej w Goleniowie – uszkodzone zabezpieczenia skarpy Do poważnego wypadku doszło 9 kwietnia na drodze łączącej Goleniów z Bolechowem, w okolicy...