W przyszłym tygodniu odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Goleniowie. Jednym z głównych punktów obrad będzie głosowanie nad odwołaniem Małgorzaty Bujalskiej ze stanowiska skarbnika gminy oraz powołanie na jej miejsce Marcina Marchewki, do niedawna pełniącego tę funkcję w gminie Nowogard.
Burmistrz Krzysztof Sypień potwierdził, że obecna skarbnik złożyła rezygnację 31 marca. W odpowiedzi na tę sytuację włodarz gminy złożył wniosek do przewodniczącego Rady Miejskiej o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Według informacji przekazanych przez burmistrza, sesja odbędzie się w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej w środę. Podczas obrad radni będą głosować nad odwołaniem dotychczasowej skarbnik oraz powołaniem nowej osoby na to stanowisko, która przejmie odpowiedzialność za finanse gminy.
Krótki staż Małgorzaty Bujalskiej
Warto przypomnieć, że Małgorzata Bujalska objęła stanowisko skarbnika gminy Goleniów zaledwie w grudniu ubiegłego roku. Zastąpiła wówczas Mirosława Guzikiewicza, który po wielu latach pracy w goleniowskim magistracie zdecydował się na zmianę pracodawcy. Jak sam wyjaśniał, powodem jego odejścia były uciążliwe dojazdy z miejsca zamieszkania w Szczecinie.
Jeśli radni przychylą się do wniosku burmistrza, będzie to oznaczać trzecią zmianę na stanowisku skarbnika gminy Goleniów w okresie zaledwie kilku miesięcy. Tak częste roszady na tak kluczowym stanowisku mogą budzić pytania o stabilność zarządzania finansami gminy.
Kontrowersje wokół Marcina Marchewki
Kandydat na nowego skarbnika Goleniowa, Marcin Marchewka, niedawno został odwołany ze stanowiska skarbnika gminy Nowogard. Decyzja ta zapadła podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie po burzliwej debacie. Za odwołaniem głosowało 10 radnych, przeciw było 8, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Głównym powodem odwołania Marchewki była, według burmistrza Nowogardu Michała Wiatra, utrata zaufania. Wśród zarzutów wymieniano m.in. kwestie dostępu do bankowości elektronicznej gminy (dostęp mieli mieć byli włodarze), procedowanie budżetu bez wymaganej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu gminy.
Kadrowa karuzela w nowogardzkiej gminie
Nowogard zmagał się z dużą niestabilnością na stanowisku skarbnika. Po odwołaniu Marcina Marchewki w lutym, podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej powołano na to stanowisko Barbarę Wiśniewską. Jednak po zaledwie kilku dniach pracy nowa skarbnik zrezygnowała z funkcji.
W trybie nadzwyczajnym zwołano kolejną sesję, podczas której radni powołali na stanowisko skarbnika Joannę Kazańską, dotychczasową księgową nowogardzkiego ratusza. Oznacza to, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy Nowogard doświadczył aż trzech zmian na tym kluczowym stanowisku.
Równoległe zmiany w obu gminach
Sytuacja staje się jeszcze bardziej interesująca, gdy zauważymy, że zarówno Goleniów, jak i Nowogard doświadczają jednocześnie karuzeli kadrowej na stanowisku skarbnika. W każdej z tych gmin w ciągu kilku miesięcy doszło do trzech zmian na tym stanowisku, co jest zjawiskiem niespotykanym w normalnych warunkach funkcjonowania samorządów. Czy przejście Marchewki z Nowogardu do Goleniowa może oznaczać stabilizację dla finansów gminy Goleniów?
Related
Przeczytaj też:
- “Zielony Feniks” nagrodził liderów ekoenergetyki na Pomorzu Zachodnim. Goleniów doceniony za spółdzielnię energetyczną Pomorze Zachodnie potwierdza swoją pozycję lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii....
Czy powołanie Kazańskiej w Nowogardzie przyniosło stabilizację dla finansów Gminy Nowogard?
A była jakaś destabilizacja? Oprócz odwołania skarbnika które zostało opisane przez niektóre “media” jako tragedia rangi prawie narodowej?