Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że pod koniec czerwca jeden z jej teleskopów należący do Systemu POLON Utah zaobserwował fragmenty rosyjskiego satelity RESURS P1. To znaczące wydarzenie w dziedzinie monitorowania przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa orbitalnego.
Szczegóły obserwacji
Satelita RESURS P1, o masie około 6 ton, uległ fragmentacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości około 350 km nad powierzchnią Ziemi. Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego POLSA prowadzi obecnie szczegółowe analizy tego incydentu.
Hipotezy i analizy
Wstępne analizy sugerują, że rozpad satelity mógł nie być symetryczny. Eksperci rozważają dwie główne hipotezy:
- Możliwość małych, etapowych wybuchów na pokładzie satelity
- Potencjalną kolizję z niezidentyfikowanym obiektem kosmicznym
Fakt, że satelita przelatywał nad terytorium Rosji w momencie fragmentacji, spowodował pojawienie się w niektórych mediach spekulacji o możliwym użyciu broni antysatelitarnej (ASAT). Jednak analiza dostępnych zdjęć satelitarnych nie dostarcza jednoznacznych dowodów na taką aktywność.
Symulacje i prognozy
Symulacje przeprowadzone przez POLSA, wykorzystujące modele empiryczne, wskazują na:
- Prawdopodobną całkowitą liczbę odłamków większych niż 7 cm: około 320
- Około 10 fragmentów może mieć masę większą niż 10 kg
- Kilka fragmentów może ważyć powyżej 100 kg
Eksperci POLSA przewidują, że większość tych odłamków wejdzie w atmosferę ziemską i ulegnie zniszczeniu w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Znaczenie obserwacji
Ta obserwacja podkreśla istotną rolę polskich systemów monitorowania przestrzeni kosmicznej w globalnym kontekście bezpieczeństwa orbitalnego. Incydent ten zwraca również uwagę na rosnący problem kosmicznych śmieci i potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie monitorowania i ochrony przestrzeni kosmicznej.
Źródło: www.facebook.com/PolskaAgencjaKosmicznaPOLSA/
Related
Brak powiązanych wpisów.