W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o planach reorganizacji sieci bibliotek w gminie Nowogard. Aby wyjaśnić sytuację i rozwiać wątpliwości mieszkańców, przeprowadziliśmy rozmowę z Anetą Wysoszyńską, dyrektor Biblioteki Publicznej w Nowogardzie.
Rozwój, nie likwidacja
Wbrew krążącym pogłoskom, dyrektor Wysoszyńska stanowczo zaprzecza, jakoby miało dojść do “zawijania kultury” w gminie.
Od wielu lat próbuję rozwijać kulturę w naszej gminie i czynić ją bardziej powszechną i dostępną dla wszystkich. To jest moje zadanie jako dyrektorki Biblioteki w Nowogardzie i nic się w tej kwestii nie zmieni – podkreśla
Plany reorganizacji
Rzeczywiście, trwają rozmowy z burmistrzem Nowogardu, Michałem Wiatrem, dotyczące ewentualnej reorganizacji filii bibliotecznych w trzech miejscowościach: Wyszomierzu, Żabowie i Błotnie. Dyrektor Wysoszyńska zaznacza jednak, że w każdej z tych lokalizacji funkcjonują prężne biblioteki szkolne, które są dostępne dla uczniów i mieszkańców.
Alternatywne rozwiązania
W przypadku ewentualnej likwidacji filii, biblioteka planuje wprowadzenie szeregu rozwiązań mających na celu zachowanie dostępu do kultury:
- Usługa “książka na telefon” będzie kontynuowana.
- Regały z tzw. “książką uwolnioną” zostaną umieszczone w świetlicach wiejskich.
- Współpraca z sołtysami i dyrektorami szkół będzie nadal rozwijana.
Nowoczesność i efektywność
Dyrektor Wysoszyńska podkreśla, że zmiany są podyktowane nie tylko względami ekonomicznymi, ale także potrzebą dostosowania się do zmieniającego się świata.
Mamy XXI wiek i świat się zmienia. Uważam, że takie miejsca jak biblioteki również muszą się zmieniać, bo my musimy żyć z mieszkańcami, nie obok nich – mówi.
Ewentualna reorganizacja ma na celu dofinansowanie Biblioteki Głównej, co umożliwi rozszerzenie księgozbioru i wprowadzenie nowych technologii. “Biblioteka dziś to przede wszystkim książka, ale nie tylko” – dodaje dyrektor.
Zmieniające się potrzeby czytelników
Analizując statystyki, dyrektor Wysoszyńska zauważa zmiany w sposobie korzystania z bibliotek przez mieszkańców wsi. Wiele osób pracuje w mieście i korzysta z usług Biblioteki Głównej, która oferuje nie tylko wypożyczanie książek, ale także udostępnianie czasopism, organizację spotkań, zajęcia szachowe i wiele innych aktywności.
Przyszłość księgozbiorów
W przypadku likwidacji filii, księgozbiory zostaną przekazane do bibliotek szkolnych w formie darowizny, zapewniając dalszy dostęp do książek dla mieszkańców.
Zaproszenie na Noc Bibliotek
Na zakończenie rozmowy, dyrektor Wysoszyńska zaprosiła mieszkańców na coroczną Noc Bibliotek, która odbędzie się 11 października od godziny 18:00 do 22:00. Choć miejsca na zajęcia dla dzieci są już wypełnione, wciąż dostępne są miejsca na spotkania dla dorosłych.
Podsumowując, planowane zmiany w bibliotekach gminy Nowogard mają na celu dostosowanie się do zmieniających się potrzeb czytelników i nowoczesnych standardów, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do kultury dla wszystkich mieszkańców.
Odwiedź nasz kanał na YouTube
Może Cię zainteresować
Brak powiązanych wpisów.