Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie wprowadzające znaczące zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach. Od 1 września 2025 roku liczba godzin katechezy zostanie zmniejszona z dwóch do jednej tygodniowo.
Główne zmiany w organizacji zajęć
Nowe rozporządzenie zakłada nie tylko redukcję liczby godzin. Lekcje religii i etyki będą musiały odbywać się na początku lub końcu dnia zajęć. Wyjątek stanowią klasy szkół podstawowych, w których wszyscy uczniowie uczęszczają na religię lub etykę.
Zmiany dotyczą również organizacji grup międzyklasowych. W klasach I-III szkoły podstawowej połączenie grup będzie możliwe tylko wtedy, gdy w danej klasie na lekcje religii lub etyki uczęszcza mniej niż siedmioro uczniów.
Stanowczy sprzeciw Episkopatu
Konferencja Episkopatu Polski określiła nowe rozporządzenie jako „akt bezprawny”. W wydanym komunikacie biskupi argumentują, że zmiany wprowadzono bez wymaganego prawem porozumienia z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi.
Strona kościelna proponowała rozwiązanie kompromisowe, które zakładało zmniejszenie liczby godzin religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązku wyboru między religią a etyką. Warunkiem była stopniowa implementacja zmian, rozłożona na kilka lat.
Argumenty Ministerstwa
Minister Barbara Nowacka, uzasadniając wprowadzone zmiany, zwróciła uwagę na dysproporcje w programie nauczania. Jak podkreśliła w wywiadzie dla Polsat News, obecnie w szkole podstawowej na lekcje religii przeznacza się więcej godzin niż na biologię, chemię, fizykę, edukację dla bezpieczeństwa i wiedzę o społeczeństwie razem wzięte.
Nowe zasady od września
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2025 roku. Zmiany obejmą wszystkie publiczne szkoły i przedszkola. Te same zasady będą dotyczyć zarówno lekcji religii, jak i etyki, również w przypadku zajęć organizowanych w grupach międzyszkolnych lub punktach katechetycznych.
Related
Przeczytaj też:
- Światowej sławy fizyk Andrzej Dragan przyjeżdża do Goleniowa. Opowie o teleportacji kwantowej Goleniowska biblioteka szykuje nie lada gratkę dla miłośników nauki. Do naszego miasta...
- Rusza budowa sceny plenerowej w Lubczynie. To pierwsza taka inwestycja w gminie W poniedziałek, 13 stycznia na Placu Sołeckim w Lubczynie rozpoczęła się długo wyczekiwana...
- Przełom roku z wiosenną aurą, później nagłe ochłodzenie. Sprawdź prognozę pogody Mieszkańcy powiatu goleniowskiego, podobnie jak cała Polska, przywitają Nowy Rok...
- Gmina Przybiernów planuje elektrownie wiatrowe. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi W gminie Przybiernów rozpoczęto procedurę przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla...