Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) rozpoczęło proces pre-konsultacji mający na celu wprowadzenie zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wśród zmian znalazła się kontrowersyjna propozycja dotycząca wykreślenia zwrotu “ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” z planowanych lekcji historii w liceach i technikach.
Na stronie MEN opublikowano załączniki do proponowanych zmian. W jednym z dokumentów, poświęconym okresowi Polski pod okupacją niemiecką i sowiecką, znalazła się propozycja modyfikacji omawiania konfliktu polsko-ukraińskiego. W aktualnej wersji podstawy programowej, uczniowie są nauczani o “przyczynach i rozmiarach konfliktu polsko-ukraińskiego, w tym ludobójstwie ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”. Proponowane nowe brzmienie ogranicza się jedynie do wyjaśnienia “przyczyn i rozmiarów konfliktu polsko-ukraińskiego”, pomijając bezpośrednie odniesienie do ludobójstwa.
Przedstawiciele MEN podkreślają, że zmiana terminologii nie oznacza usunięcia całego tematu z lekcji, ale skupienie się na konflikcie polsko-ukraińskim w szerszym kontekście. Pre-konsultacje dotyczące tej i innych proponowanych modyfikacji zostaną zakończone 19 lutego.
Odwiedź nasz kanał na YouTube
Może Cię zainteresować
Brak powiązanych wpisów.