W miniony weekend jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu goleniowskiego miały pełne ręce pracy. W ciągu zaledwie dwóch dni odnotowano kilka pożarów traw i nieużytków, które wymagały natychmiastowej interwencji służb. Zjawisko to wpisuje się w niepokojący trend obserwowany w całym województwie zachodniopomorskim oraz Polsce.
Wyszomierz i okolice walczą z ogniem
W sobotę, 22 marca 2025 roku, o godzinie 19:05 jednostka OSP Wyszomierz została wezwana do pożaru traw. Niespełna dobę wcześniej, 21 marca, doszło do podobnego zdarzenia w lesie pomiędzy Nowogardnem a Ostrzycą. Zgłoszenie wpłynęło o godzinie 14:02, a do akcji zadysponowano aż pięć jednostek: PJRG Nowogard, OSP Ostrzyca, OSP Osowo, OSP Orzechowo oraz OSP Wyszomierz.
Nie ustają pożary w rejonie Klinisk Wielkich
Tego samego dnia, 22 marca, o godzinie 20:19 jednostka OSP Rurzyca otrzymała zgłoszenie o pożarze nieużytków w miejscowości Kliniska Wielkie. Był to już dziesiąty alarm dla tej jednostki w 2025 roku, co świadczy o skali problemu.
Alarmujący wzrost liczby pożarów w regionie
Zjawisko wypalania traw i nieużytków stanowi poważny problem nie tylko w powiecie goleniowskim, ale w całym województwie zachodniopomorskim. Od początku roku w regionie odnotowano już ponad 300 pożarów traw i nieużytków, co stanowi prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Jak podkreślają eksperci, głównym winowajcą jest człowiek. Mimo prowadzonej corocznie przez Straż Pożarną kampanii “Stop Pożarom Traw”, wciąż pokutuje szkodliwy mit, jakoby wypalanie suchych, pozimowych traw miało użyźniać ziemię.
Leśnicy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami
“Wypalanie traw i łąk nie zapewnia ich urodzajności ani żyzności. Dla nas, leśników, takie dymy nad trawami i łąkami to ogromne zagrożenie dla lasów, ale też dla ludzi, którzy mogą się tam znajdować. Dodatkowo dochodzi zadymienie, duża emisja tlenku węgla – to wszystko są zagrożenia związane z pożarami traw” – wyjaśnił Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Surowe kary dla sprawców podpaleń
Warto przypomnieć, że w Polsce wypalanie traw jest nielegalne i grożą za to poważne konsekwencje. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może sięgnąć nawet 20 tysięcy złotych.
“W przypadku, gdy w wyniku podpalenia zostanie uszkodzone czyjeś mienie, sprawcy może grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności” – ostrzegł sierż. Jakub Zalewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Niepokojący wzrost liczby pożarów traw w regionie jest spowodowany nie tylko działalnością człowieka, ale również warunkami atmosferycznymi – wyższą temperaturą i brakiem opadów deszczu. Statystyki są alarmujące – od początku 2025 roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała już ponad 10 tysięcy pożarów traw w całej Polsce.
Problem pożarów traw i nieużytków wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno edukację społeczeństwa, jak i skuteczne egzekwowanie przepisów prawa. Każdy mieszkaniec powiatu goleniowskiego powinien mieć świadomość, że wypalanie traw nie tylko nie przynosi żadnych korzyści, ale stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Related
Brak powiązanych wpisów.