Policjanci z Posterunku Policji w Stepnicy razem ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Goleniów przeprowadzili wspólne kontrole na terenach leśnych i rekreacyjnych. Mundurowi sprawdzali, czy osoby korzystające z lasu nie łamią przepisów, które w okresie suszy mogą mieć poważne konsekwencje.

Akcja zbiega się z wyraźnym wzrostem liczby pożarów lasów w Polsce. Według danych Komendy Głównej PSP od początku 2026 roku odnotowano w kraju ponad 2 tysiące takich zdarzeń, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pod koniec kwietnia wysyłało już alerty pożarowe do mieszkańców kolejnych regionów.


Ogłoszenia społeczne

Patrole na terenach Nadleśnictwa Goleniów

Jak poinformowała policja w komunikacie opublikowanym na profilu Policji Goleniów, funkcjonariusze ze Stepnicy zwracali uwagę przede wszystkim na nieuprawniony wjazd pojazdów do lasów, nielegalne rozpalanie ognisk oraz zachowania, które mogą doprowadzić do pożaru.

Stepnica leży w północnej części powiatu goleniowskiego, w sąsiedztwie rozległych kompleksów leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Goleniów. To właśnie strażnicy z tej jednostki towarzyszyli policjantom w terenie. Z informacji udostępnianych przez Lasy Państwowe wynika, że tego typu wspólne działania prowadzone są na terenie powiatu cyklicznie.

Apel mundurowych do mieszkańców

Policjanci i leśnicy apelują o ostrożność podczas wypoczynku na terenach leśnych. Przypominają, że w lasach obowiązuje zakaz używania otwartego ognia, nie wolno też wyrzucać niedopałków, a o dymie lub ogniu należy bez wahania powiadomić służby pod numerem 112.

Według danych Lasów Państwowych za ponad 90 procent pożarów lasu odpowiada działalność człowieka. Większość z nich nie jest skutkiem celowego podpalenia, lecz nieuwagi: niedogaszonego papierosa, ogniska poza wyznaczonym miejscem czy iskry z grilla rozpalonego zbyt blisko ściółki.

Podziel się swoją reakcją
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklama