Pomorze Zachodnie potwierdza swoją pozycję lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. 20 marca 2025 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom VI edycji regionalnego konkursu „Zielony Feniks”. Wyróżnienia trafiły do osób, firm i instytucji, które wykazały się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie ekoenergetyki.
Ekoenergetyka pod znakiem Feniksa
Nagroda „Zielony Feniks” przyznawana jest pod auspicjami Fundacji na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która od lat wspiera organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Co istotne, Regionalna Komisja Konkursowa w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z tą fundacją.
Województwo zachodniopomorskie ma się czym pochwalić – na jego terenie funkcjonuje aż 271 instalacji produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł o łącznej mocy zainstalowanej 1675,828 MW. Stanowi to blisko 18,4% mocy OZE zainstalowanych w całym kraju, co czyni ten region liderem pod względem produkcji zielonej energii.
– Pomorze Zachodnie jest najbardziej zielonym regionem w Polsce. OZE to od dawna nasza regionalna specjalizacja. To u nas powstały pierwsze farmy wiatrowe, co pozwoliło województwu stać się liderem w produkcji zielonej energii. Z pewnością nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, gdyż mamy jeszcze w tym zakresie ogromny potencjał do wykorzystania – powiedział podczas uroczystości Bogdan Jaroszewicz, członek Zarządu Województwa.
Goleniów z wyróżnieniem za pionierską spółdzielnię energetyczną
Wśród laureatów konkursu znalazła się Gmina Goleniów, wyróżniona za stworzenie Spółdzielni Energetycznej „Zielony Goleniów”. Ta innowacyjna inicjatywa składa się z 28 instalacji fotowoltaicznych i została zarejestrowana w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Spółdzielnia zabezpiecza dostęp do energii dla wszystkich obiektów użyteczności publicznej będących jednostkami organizacyjnymi gminy.
Dzięki inwestycjom w instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej osiągnięto wskaźnik samowystarczalności energetycznej na poziomie blisko 70%, co znacząco przekracza wymagane minimum (40%) umożliwiające rejestrację spółdzielni energetycznej. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć dla wszystkich jednostek organizacyjnych gminy dostęp do energii wytworzonej w ramach gminnych instalacji OZE.
Efekty ekonomiczne tego przedsięwzięcia są imponujące – szacowane oszczędności kosztów zakupu i dystrybucji energii elektrycznej wynoszą około 500 tysięcy złotych rocznie. Co więcej, z przewidywań wynika, że po włączeniu w zakres spółdzielni oświetlenia ulicznego, oszczędności mogą sięgnąć około 1,5 miliona złotych rocznie.
Różnorodność nagrodzonych projektów
Konkurs „Zielony Feniks” wyróżnia się podziałem na pięć kategorii, co pozwala docenić różnorodne inicjatywy w dziedzinie ekoenergetyki:
W kategorii wsparcia i upowszechniania idei ekoenergetyki wyróżniono Rafała Zahorskiego, promotora energetyki wiatrowej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Klaster Optymalizacji Energetycznej OP.EN.
Za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych nagrodzono Dariusza Bieleckiego, prezesa Aspod S.A., firmę, która od połowy 2022 roku jest w 100% zasilana energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wyróżniono również Marka Werbela, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „ŚRÓDMIEŚCIE” w Szczecinie, za największą w Polsce instalację fotowoltaiczną na budynkach mieszkalnych, składającą się z 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW.
Wiatraki i wodór
Warto zauważyć, że wśród laureatów znalazła się również firma Sevivon Sp. z o.o., która niedawno stała się tematem gorących dyskusji w gminie Nowogard. Firma złożyła wniosek o przyjęcie uchwały intencyjnej w sprawie budowy farm wiatrowych na terenie gminy, co spotkało się ze znaczącym oporem mieszkańców i sołtysów.
Podczas spotkania w urzędzie miasta i gminy Nowogard mieszkańcy wyrazili obawy związane przede wszystkim z pośpiechem w podejmowaniu decyzji o tak kluczowym znaczeniu dla regionu. Mimo zapewnień przedstawicieli firmy o potencjalnych korzyściach płynących z inwestycji, takich jak remonty dróg czy wpływy podatkowe, lokalna społeczność pozostawała sceptyczna.
Szczególne kontrowersje wzbudził proponowany model konsultacji społecznych oraz zbieżność czasowa między pojawieniem się tematu farm wiatrowych a przesunięciem prac nad planem miejscowym gminy. Ostatecznie, uchwała intencyjna została zdjęta przez Radę Miejską w Nowogardzie. Przedstawiciele firmy Sevivon Sp. z o.o., zapytani o dalsze kroki, potwierdzili zamiar przeprowadzenia konsultacji społecznych w najbliższym czasie.
Nauka i samorządy w służbie ekoenergetyki
W kategorii osiągnięć naukowych i badawczych nagrodzono prof. dr hab. inż. Antoniego Morawskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pionierskie badania nad fotokatalizą i możliwościami jej zastosowania w procesach wykorzystywania odnawialnych źródeł energii słonecznej.
Wśród samorządów doceniono również Grzegorza Czachorowskiego, wójta Ustronia Morskiego, za realizację szeregu inwestycji zwiększających udział odnawialnych źródeł energii w lokalnym miksie energetycznym oraz Gminę Miasto Koszalin za kompleksową transformację energetyczną obejmującą wszystkie jednostki miejskie.
Nagrodę specjalną za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki otrzymał dr inż. Andrzej Montwiłł, pracownik naukowy Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz Pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego do spraw odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych.
Related
Brak powiązanych wpisów.