W Goleniowie trwa dyskusja nad przyszłością opłaty za posiadanie psów. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy projekt uchwały o zniesieniu tej opłaty został wycofany z porządku obrad i skierowany do ponownego rozpatrzenia.
Propozycja burmistrza
Burmistrz Krzysztof Sypień przedstawił propozycję uchylenia uchwały dotyczącej opłaty za posiadanie psów, argumentując, że koszty jej poboru przewyższają wpływy do budżetu gminy. Obecnie opłata wynosi 48 zł za jednego psa, zgodnie z uchwałą Nr XXV/293/16 z 26 października 2016 roku.
Argumenty za zniesieniem opłaty
Burmistrz Sypień, prezentując swoją propozycję, zwrócił uwagę na kilka kluczowych aspektów:
- Koszty obsługi podatku, w tym wynagrodzenia pracowników i koszty korespondencji, przewyższają dochody z jego poboru.
- Na 2760 gmin w Polsce tylko 429 pobiera tę opłatę, często stosując liczne ulgi i zwolnienia.
- Podniesienie stawki opłaty przyniosłoby jedynie minimalny wzrost dochodów.
Kontrowersje i dyskusja
Propozycja burmistrza spotkała się z mieszanymi reakcjami radnych:
- Radna Krystyna Jaworska wyraziła opinię, że opłata powinna zostać utrzymana, a nawet podniesiona, z jednoczesnym rozszerzeniem katalogu osób uprawnionych do zwolnień. Argumentowała, że pobór opłaty pozwala gminie monitorować liczbę psów i motywuje właścicieli do odpowiedzialnej opieki.
- Radny Michał Mac zwrócił uwagę, że zniesienie opłaty nie wpłynie na wiedzę gminy o liczbie psów, gdyż ta i tak opiera się głównie na zgłoszeniach mieszkańców.
- Radny Czerwiński wyraził obawy, że zniesienie opłaty może doprowadzić do powrotu problemu wałęsających się psów, jak miało to miejsce w przeszłości.
Wniosek formalny i decyzja rady
W trakcie dyskusji radny Czerwiński zgłosił wniosek formalny o odesłanie projektu uchwały do wnioskodawcy w celu dopracowania. Wniosek został przyjęty większością głosów (12 za, 7 przeciw, 1 nieoddany).
Co dalej?
Projekt uchwały o zniesieniu opłaty za psy został wycofany z porządku obrad i skierowany do projektodawcy w celu doprecyzowania. Oznacza to, że temat powróci na kolejnych sesjach rady, prawdopodobnie w zmienionej formie.
Burmistrz zapewnił, że niezależnie od przyszłości opłaty, gmina nadal będzie realizować zadania związane z opieką nad zwierzętami, w tym utrzymanie schroniska, czipowanie psów i opiekę nad zwierzętami poszkodowanymi.
Odwiedź nasz kanał na YouTube
Może Cię zainteresować
Przeczytaj też:
- Raport NFZ za II kwartał 2024: Kontrole wykazały liczne nieprawidłowości w placówkach medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował sprawozdanie z działalności kontrolnej za II kwartał 2024 roku....
- “Bezpieczna droga do szkoły” – Nowogard gospodarzem wyjątkowego spotkania dla pierwszoklasistów 18 września Nowogard stał się areną niezwykłego wydarzenia edukacyjnego skierowanego...