W Stepnicy odbyła się wyjątkowa uroczystość przekazania 41 cennych eksponatów do Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej. Wydarzenie to stanowi ważny krok w rozwoju lokalnej placówki muzealnej i przyczynia się do zachowania historii regionu dla przyszłych pokoleń.
Uroczyste otwarcie i powitanie gości
Uroczystość zgromadziła liczne grono gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych, instytucji kulturalnych oraz poszukiwacze skarbów. Ceremonię otworzyła Mariola Kwiryng, Sekretarz Miasta i Gminy Stepnica, witając przybyłych:
Witam Państwa bardzo serdecznie w imieniu Pana Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego na uroczystości przekazania do Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej 41 eksponatów, które kolekcję naszą tutaj zasilą.
Podziękowania i uznanie dla inicjatywy
Burmistrz Andrzej Wyganowski w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie Izby Pamięci dla lokalnej społeczności:
Jest nam niezmiernie miło, jak dzisiaj od dyrektora dużego muzeum, poważnego, człowieka który się liczy w tym świecie, usłyszałem że zrobiliśmy coś imponującego, czyli tą naszą Izbę Pamięci.
Aleksander Ostasz, Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wyraził uznanie dla inicjatywy gminy Stepnica:
Gratuluję, bo efekt jest naprawdę oszałamiający. My jesteśmy naprawdę bardzo zaskoczeni pozytywnie. Tu została wykonana naprawdę gigantyczna praca i to połączenie z tą szkołą ma super wydźwięk edukacyjny.
Prezentacja cennych znalezisk
Wśród przekazanych eksponatów znalazły się przedmioty o dużej wartości historycznej. Ewa Stefanii, adiunkt Działu Zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wymieniła najcenniejsze znaleziska:
Jednym z najcenniejszych przedmiotów, jakie udało się Panom wydobyć, jest element z brązu, który najprawdopodobniej jest fragmentem bransolety pochodzącej z epoki brązu. […] Możemy się pochwalić szelfem pomorskim z 1591 roku.
Radosław Horanin, pracownik Muzeum Oręża Polskiego, szczegółowo omówił pozostałe artefakty:
Z rzeczy użytkowych mamy jakieś dwa szyldy, czy dwa elementy meblowe. Mamy jakiś klucz. Tu mamy fragment ogłowia końskiego. […] Mamy klamerki, prawdopodobnie obuwnicze. To może być, bo wojna siedmioletnia, może okres napoleoński, w każdym razie XVIII, XIX wiek.
Lokalny charakter znalezisk
Dyrektor Ostasz podkreślił znaczenie lokalnego pochodzenia eksponatów:
Ale jakby najważniejsze w tym wszystkim jest to, że są wszystko rzeczy stąd. Lokalne, miejscowe. I znajdą godne miejsce, tu, w gminie. I to jest naprawdę super inicjatywa.
Apel o dalsze wzbogacanie zbiorów
Dyrektor Ostasz zwrócił się z ważnym apelem do lokalnych mediów i mieszkańców:
Do mediów prośba. Proszę taki apel rozpropagować, że szukamy wszystkich eksponatów związanych z gminą Stepnica do Izby. Na pewno wiele osób ma różne ciekawe rzeczy, które u nich jakby zawadzają. A tutaj znajdą godne miejsce. Będzie je gdzie pokazać, a przede wszystkim będą ją oglądać inni ludzie. I młodzież. A to jest najważniejsze.
Ten apel podkreśla znaczenie zaangażowania lokalnej społeczności w rozbudowę i wzbogacanie zbiorów Izby Pamięci.
Plany na przyszłość
Jeden z poszukiwaczy Pan Dawid Wasylów, w imieniu grupy, podziękował za współpracę i zapowiedział dalsze działania:
Mamy jeszcze aktywne pozwolenia w Nadleśnictwie, także nie omieszkamy ich wykorzystać i mamy zgodę WKZ oczywiście, ale czekamy na lepsze warunki terenowe. […] Jest duża szansa, że dużo nowych eksponatów trafi do Izby.
Podsumowanie
Uroczystość przekazania eksponatów do Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej nie tylko wzbogaciła zbiory placówki, ale także podkreśliła znaczenie współpracy między lokalnymi władzami, instytucjami kulturalnymi i pasjonatami historii w zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu.
Dzięki takim inicjatywom oraz zaangażowaniu mieszkańców, historia Stepnicy i okolic będzie mogła być poznawana i doceniana przez kolejne pokolenia mieszkańców i turystów odwiedzających gminę.
Odwiedź nasz kanał na YouTube
Może Cię zainteresować
Brak powiązanych wpisów.